Aki töltött már le filmet, zenét, vagy bármilyen tartalmat az internetről, az bizonyára találkozott a Kickass Torrents nevű oldallal. A hatalmas forgalmat bonyolító weblap mögött egy titokzatos fiatalember állt, akit néhány nappal ezelőtt letartóztattak.
Az amerikai igazságügyi minisztérium sajtóosztálya múlt hét szerdán bejelentette, hogy Lengyelországban őrizetbe vették a Kickass Torrents (a továbbiakban KAT) nevű oldal feltételezett tulajdonosát, a 30 éves Artem Vaulint. A havonta 50 millió látogatót vonzó kalózoldal csütörtök óta nem elérhető.
A 2008-ban alapított KAT torrent fájlok és magnet linkek terjesztésére specializálódott weboldal volt. 2014-ben vált a legnépszerűbb BitTorrent adatbázissá, miután látogatottságban megelőzte a Pirate Bay-t.
Mit lehet tudni Artem Vaulinról?
- 30 éves
- ukrán származású
- a LinkedIn profilja szerint egy Cryptoneat nevű, szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég alapítója
- az interneten a „trim” nevet használta
Az Egyesült Államok a férfi kiadatását kérte Lengyelországtól, hogy szerzői jogok megsértése és pénzmosás vádjával büntetőeljárást indíthassanak ellene. A KAT fennállása óta több, mint 1 milliárd dollár értékben tett ingyen elérhetővé jogvédett tartalmakat. Az oldalon 2010-ben megjelent egy „bio” menüpont, amely alatt az oldal történetéről lehetett olvasni, illetve az is benne szerepelt, hogy a tulajdonos egy bizonyos „trim” nevű illető. Ezt később törölték az oldalról. A minisztérium szerint Vaulin bőven részesült a reklámokból befolyó évi 17 millió dolláros bevételből, (~ 5 milliárd HUF) amely összeg után feltehetőleg adózni is „elfelejtett”; a gyanú szerint a Cryptoneat nevű fedőcég révén moshatta tisztára a pénzt.
Hogy elkerülje az igazságszolgáltatást, Vaulin állítólag szerverről szerverre költöztette adatbázisát, és gyakran változtatott domaint (előrelátó gyerek volt, korábban több KAT domain nevet regisztrált). Így próbált menekülni a rendszeres lefoglalások és magánvádas eljárások elől.
Lebukásához nagyban hozzájárult az, hogy rendkívül óvatlanul járt el. Többször állította, hogy oldala minden esetben a DMCA törvénynek (digitális szerzői jogok megsértése ellen létrehozott szabályozás) megfelelően jár el. Magyarul, ha a jogtulajdonos kéri, a weboldalról törlik az illegálisan elérhetővé tett tartalmat. Ezt cáfolja az a nyilvánosságra került levél, amelyet az egyik beosztottja továbbított Vaulinnak. Egy filmgyártó cég megkereste a KAT-ot, hogy szolgáltasson neki információt egy bizonyos felhasználóról, aki jogvédett tartalmat töltött fel a világhálóra. A beosztott kérdésére, miszerint tagadják-e meg a cég kérését, Vaulin röviden csak annyit válaszolt: „Természetesen.” A fiatalember által jegyzett e-mail fiókokban a nyomozók megtalálták az útleveléről és jogosítványáról készült másolatokat is, így igazán nem volt nehéz azonosítani őt.
Ha bűnösnek találják – márpedig erre elég nagy a valószínűség – akár 20 év börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.