1956-ban Gamal Abdel Nasszer államosítja a brit és francia tulajdonban lévő Szuezi-csatornát és ezzel kezdetét veszi a szuezi válság.
A csatornát – amely Egyiptomot kettészelve összeköttetést biztosít a Földközi-tenger és a Vörös-tenger között – 1869-ben adták át. Az ezt követő 87 évben főleg brit és francia fennhatóság alatt működött; a vízi út rengeteg időt és pénzt spórolt a Közel-Keletről kőolajat beszállító európai államoknak.
A második világháborút követően Egyiptom szorgalmazta, hogy vonják ki a brit csapatokat a szuezi övezetből. Miután évekig nem történt semmi, 1956 júliusában Nasszer elnök államosította a csatornát. Az volt a szándéka, hogy az áthaladó kereskedelmi hajóktól díjat szed, abból finanszírozza majd a Nílusra épülő hatalmas gátat. Izrael október végén, Nagy-Britannia és Franciaország november elején küldött csapatokat a térségbe. A Szovjetunió, az Egyesült Államok és az ENSZ nyomására a britek és a franciák már decemberben kivonultak, Izrael viszont csak 1957 márciusában hívta vissza csapatait. Egyiptom ekkor átvette az irányítást a csatorna felett, és újra megnyitotta a kereskedelmi hajózás előtt.
Tíz évvel később, a hatnapos háborút követően Egyiptom újfent lezárta a csatornát. Az ezt követő nyolc évben a Sínai-félszigetet Egyiptom többi részétől elválasztó Szuezi-csatorna egyfajta frontvonalként funkcionált az egyiptomi és izraeli seregek között. 1975-ben Anvar Szadat elnök a béke jeleként újranyitotta a csatornát. Ma naponta átlagosan 50 hajó halad keresztül a csatornán, éves szinten 300 millió tonna árut mozgatva.
Egyéb események ezen a napon
1788 – New York az USA 11. állama
1847 – Kikiáltják Libéria függetlenségét
1908 – Megalakul az FBI
1943 – Megszületik Mick Jagger
1945 – Winston Churchill lemond miniszterelnöki tisztségéről
1984 – Meghal Ed Gein, az igazi Psycho